Warsztaty animacji poklatkowej Drukuj

W styczniu w Pracowni Filmoteki Szkolnej ZSO nr 3-SP nr 17 odbyły się II Warsztaty animacji poklatkowej "Poruszyć obraz". Uczniowie trzech gorzowskich szkół podstawowych oraz szkoły podstawowej z Baczyny, po raz pierwszy stanęli przy stanowiskach animacyjnych i zrealizowali według własnego pomysłu krótkie etiudy pod hasłem "Pewna historia kulki z plasteliny". Zanim jednak przystąpili do pracy, wzięli udział w warsztacie teoretycznym, zdobywając wiedzę na temat etapów tworzenia animacji poklatkowej, o roli scenariusza, storyboardu. Omawiając techniki animacji, obejrzeli filmy uczniów ZSO nr 3, którzy od kilku lat zajmują się ich realizacją. Zobaczyli między innymi animacje wycinankowe, lalkowe, plastelinowe oraz mieszane (połączenie różnych technik, m.in. sypkiej i wycinankowej). O tym, że najważniejszy jest pomysł na film mogli się przekonać, gdy pracowali nad fabułą swoich filmów na podstawie zaproponowanego hasła. Praca zespołowa dała im mnóstwo satysfakcji, co było wyraźnie widać przy tworzeniu plastelinowych postaci, animowaniu i wykonywaniu zdjęć.

W Pracowni Filmoteki Szkolnej w Gorzowie Wlkp. od lat powstają animacje. Ostatnia produkcja to niedawno ukończony film poświęcony Włodzimierzowi Korsakowi – niebawem będzie jego premiera.

Spotkanie zrealizowano w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prowadzenie warsztatów: Małgorzata Miszczak, liderka Filmoteki Szkolnej.