header image
N
Aktualności
e-dziennik
NABÓR 2019
Kalendarz roku szkolnego
Sport
Filmoteka Szkolna
KOŁO FILMOWE
Biblioteka - aktualności
Jubileusz 50-lecia
Jubileusz 45-lecia
Projekty unijne
Historia szkoły
Patron szkoły
Misja i wizja szkoły
Dyrekcja
Pedagog / Psycholog
Grono pedagogiczne
Rzecznik Praw Ucznia
Świetlica
Sekretariat
Dokumenty szkoły
Osiągnięcia uczniów
Telewizja Szkolna
u
Dzwonki
Po lekcjach
Ciekawe linki
Plan lekcji
Konkursy
r
Zebrania
Egzamin ósmoklasisty
Obiady w szkole
K
Adres:
ul. Warszawska 19
66-400 Gorzów Wlkp.

Telefon:

0957320347

Emai:
17gorz@gmail.com
Archiwum biblioteczne 2016/17 Drukuj

Rok szkolny 2016/17


Gra z kodami QR – literatura fantastyczna.


29 maja 2017 roku na trzeciej lekcji odbyła się gra z wykorzystaniem kodów QR.
Uczniowie z koła bibliotecznego mieli za zadanie przeczytać wybraną książkę z literatury fantastycznej:
•    „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki,
•    „Baśniobór” Brandona Mullu,
•    „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” Joanne Kathleen Rowling,
•    „Hobbit  czyli tam i z powrotem” Johna Ronalda Reuela Tolkiena,
•    „Zwiadowcy” Johna Flanagana.

Każdy uczeń przygotował do swojej książki fantasy krzyżówki, rebusy, puzzle, rozsypanki oraz pytania do wybranego fragmentu tekstu. Zadania połączyliśmy z kodami QR, które zawierały polecenia oraz wytyczne gdzie poszukiwać następnej konkurencji. Gra została przygotowana dla uczniów klas IV – VI. Każda klasa wybrała czteroosobową drużynę, która miała zainstalować  w telefonie darmową aplikację - skaner kodów QR. Tylko w tym dniu uczniowie mogli korzystać z telefonów i nikt nie zwracał im uwagę.
Wszyscy bawili się doskonale, poziom był  bardzo wyrównany. Grę z jednakową ilością punktów  ( 29) wygrała klasa VI a i V b w następujących składach:
VI a: Ewelina Błażków, Kacper Pastuła, Grzegorz Krysa, Lena Kwiatkowska.
V b: Adrian Michalski, Joanna Frąckowiak, Ala Płaczek, Marcel Harasimowicz.

Nagrody książkowe zwycięzcą wręczyła pani dyrektor Krystyna Kołodziej.
Na koniec spotkania uczniowie mogli nauczyć się generować kody QR ze swoim tekstem.


I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrzyków Ekologicznych  
W świetlicy szkolnej, dzieci z Koła Teatralnego ,,As” zaprezentowały, dla przedszkolaków i ich rodziców, przedstawienie przygotowane na podstawie książki ,,Serafin wyrusza w świat”. Wszystkie rekwizyty i dekoracje  do przedstawienia wykonały dzieci na zajęciach teatralnych. Również w przedstawienie zaangażowali się rodzice, którzy przygotowali bardzo pomysłowe stroje. Ruchomy stelaż do zawieszania dekoracji wykonał pan Rafał, natomiast pani Ewelina służyła własnym transportem. To samo przedstawienie dzieci zaprezentowały 20 kwietnia z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole i 19 kwietnia w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrzyków Ekologicznych ,,Zielony Kapturek” zajmując I miejsce. W nagrodę otrzymały trampolinę, którą mogą cieszyć się uczniowie klas I-III w szkolnej sali zabaw. Gratulujemy sukcesu małym aktorkom: Hani Rogaczewskiej, Karolinie Idczak, Hani Maciantowicz, Laurze Dziewulskiej, Emilce Rausz, Mai Kowali, Mai Bożek z klasy IIIa i Ninie Żołądziejewskiej z klasy IIIb.


Teatrzyk Kamishibai – edukacja globalna

16 – 18 maja 2017 roku odbyły się zajęcia w klasach pierwszych i drugich z zakresu edukacji globalnej z wykorzystaniem teatrzyku kanishimai. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie,  klasa Ia i I b – „Szkoła Czi-Tam” Joanny Mueller, klasa IIa – „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” Tomasza Trojanowskiego, klasa IIb – „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej.
W drugiej części zostały omówione problemy z dostępnością wody, edukacji i z wpływem zmian klimatu na różne rejony na Ziemi. Na koniec dzieci rozwiązywały tematyczne zadania.
Przerwa na czytanie
11 maja 2017 roku uczniowie i nauczyciele uczestniczyli po raz drugi w akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną: „Przerwa na czytanie”. W ten sposób chcieliśmy pokazać dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcić do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Wszyscy uczniowie klas IV – VI zebrali się na sali gimnastycznej, na pierwszej przerwie. Każdy uczeń miał przynieść książkę, którą czyta lub chciałby zacząć czytać. Wszystkie dzieci przyjęły wygodne pozycje i rozpoczęło się wielkie czytanie. W poprzedniej edycji wzięło udział 195 uczniów, w tej  146. 

II Turniej czytelniczy: „Czytanie jest super”
11 kwietnia 2017 roku został zorganizowany  turniej czytelniczy dla klas III. W tym roku dzieci musiały przygotować się z baśni H. Ch. Andersena. Piosenkę  na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej „Dzień dobry panie Andersenie” zaśpiewało kółko muzyczne przygotowane przez p. Karolinę Przybysz a  wiersz Joanny Kulmowej „List do Andersena” wyrecytowała Marta Śloźnik z IVa.
Czteroosobowe drużyny rozwiązywały różnorodne zadania: pytania testowe, zagadki, puzzle,  a nawet ćwiczenia matematyczne. Klasy bardzo solidnie przygotowały się do konkursu i dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzcę.  Drugi Turniej czytelniczy wygrała klasa III a zdobywając 28 punktów, drugie miejsce klasa III b – 27 pkt, zaś trzecie klasa III c – 21 pkt.
Składy drużyn:
III a – Amelia Hadacz, Maciej Nowicki, Adam Kułak, Hubert Begier.
III b – Blanka Wawrzyniak, Wiktoria Krupa, Oliwia Trawczyńska, Kacper Leśniewski.
III c- Ala Stachowiak, Ala Obłaczyńska, Maciej  Łajewski, Czarek Rałowski.
„Bilbo w bibliotece” – lekcja w Bibliotece Wojewódzkiej

5 kwietnia 2017 wybrani uczniowie  koła bibliotecznego wraz uczniami pierwszej klasy naszego gimnazjum  wyruszyli do Biblioteki Wojewódzkiej na lekcję o Hobbicie. Lekcja była nietypowa, uczniowie wykorzystywali kody QR i dzięki nim wyruszyli w podróż  po tolkienowskim świecie. Dzieci z IV a: Julka, Karolina, Michalina, Aleks i Kuba przygotowali się do zajęć, wszyscy zapoznali się  z książką napisaną przez J. R.R. Tolkiena i bardzo aktywnie rozwiązywali kolejne zagadki zaś ostateczna bitwa została wygrana przez Julkę z IV a.
Oprócz tekstów z ksiązki uczniowie wysłuchali  informacji o życiu i twórczości Tolkiena.


Pasowanie na czytelnika
23 marca 2017 roku do klas pierwszych przyjechał pociąg prowadzony przez maszynistę Michalinę oraz bibliotekarza Aleksa, do którego wsiadły dzieci aby stać się czytelnikami biblioteki szkolnej. Czarodziejka Natalia przedstawiała zagadki dzieciom, które wykazały się dużą znajomością bajek i wspaniale odpowiadały, w ten sposób otworzyły drzwi do biblioteki, gdzie odbywała się dalsza część przedstawienia. Tutaj już czekali: Kot w butach - Kuba, Wróżka - Karolina, Czerwony kapturek – Marta, Królowa Książka – Julka oraz pomocnice bibliotekarza – Julka, Marta, Zuzanna.
Po występach pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz z zasadami dotyczącymi właściwego obchodzenia się z książkami. Wszystkie dzieci mogły wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę. Na pamiątkę spotkania otrzymały zakładki do książek oraz gazetkę ”Nowinki Biblioteczneę z regulaminem, z zagadkami
i kolorowankami.Warto czytać – literatura fantastyczna.
W ostatnim tygodniu stycznia koło biblioteczne podsumowało projekt czytelniczy ”Zakładki”. Każdy uczeń musiał przeczytać książkę fantasy, wykonać zakładkę  i zaprezentować dzieciom z klas IV – VI  wybraną pozycję.
Dzieci przedstawiły następujące pozycje:
•    „Most do Terabithii” Katherine Paterson,
•    „Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka,
•    „Baśniobór” Brandon Mull,
•    „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” Joanne Kathleen Rowling,
•    „Hobbit  czyli tam i z powrotem” John Ronald Reuel Tolkien,
•    „Władca pierścieni” John Ronald Reuel Tolkien.
W czasie promocji przedstawiono prezentację pt.”„Literatura fantastyczna” oraz recenzje i fragmenty wybranych książek. Dodatkowo dzieci wykonały prace plastyczne i gazetkę, która prezentowała autorów literatury fantastycznej.
Promocja udała się, gdyż dzieci wypożyczyły wszystkie egzemplarze proponowanych książek.
Tydzień  Edukacji Globalnej w Bibliotece Pedagogicznej
15 listopada 2016 roku klasa Va  wraz z wychowawcą udała się na spotkanie  z podróżniczką i wolontariuszką, panią Agnieszką Doberschuetzz okazji Tygodnia Edukacji Globalnej. Uczniowie obejrzeli prezentację przedstawiającą życie dzieci  w różnych rejonach świata, szczególnie na Filipinach. Pani Agnieszka zachęcała uczniów  do podejmowania działań na rzecz innych ludzi.  Na zakończenie uczniowie  napisali krótkie życzenia w języku angielskim dla dzieci filipińskich.Spotkanie świąteczne w bibliotece
Koło biblioteczne zorganizowało spotkanie świąteczne w bibliotece szkolnej. Dzieci i pani bibliotekarka przygotowały poczęstunek, który wszystkim bardzo smakował. Na spotkaniu podsumowano kończący się rok kalendarzowy 2017.


Lekcje biblioteczne
Od października do listopada odbywały się lekcje biblioteczne :
w klasach pierwszych pod tytułem „Moja biblioteka”; w klasach drugich „Książki o  zwierzętach”. w klasach trzecich „Katalogi biblioteczne”, w klasach „Starszych książki beletrystyczne i popularnonaukowe”. Dodatkowo w grudniu  w klasach 1-3 odbyły się lekcje Okazji Dnia Urodzin Patrona Szkoły - Adama Mickiewicza.  Wprowadzeniem do lekcji był teledysk  „W przyjaźni tkwi siła” oraz wiersz naszego wieszcza „Przyjaciele”. Dzieci rozpoznawały swoich kolegów i koleżanki, wymieniały cechy dobrego kolegi oraz rozszyfrowywały powiedzenie „..że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.
Na koniec lekcji uczniowie rysowali swojego przyjaciela.


Klasy czwarte grają w Super Farmera
8 i 17 listopada 2016 roku uczniowie klas czwartych wzięli udział w grze „Super Farmer” w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.
Była świetna zabawa i nie tylko. Uczeń, który wygrał musiał zdobyć przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt hodowlanych. Kluczem do sukcesu był pomysł i sprawne liczenie.Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej

   W październiku uczniowie klas III wzięli udział w zajęciach Story Cubes. Dzieci układały opowiadania na podstawie wylosowanych, specjalnych kości do gry. Zajęcia poprzez zabawę wyzwalają kreatywność i pomysłowość, rozwijają słownictwo i uczą współpracy w grupie.


Turniej „Jestem bezpieczny na drodze”
   19 października w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wlkp. odbył się turniej gry planszowej „Jestem bezpieczny na drodze”. Rozgrywkę zorganizowano we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Celem konkursu było kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz promowanie gier planszowych jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu i łączenia przyjemności z nauką. Gra była zacięta. Naszą szkołę reprezentował Adam Kułak IIIa i Amelka Kuźbicka IIIb.


Już działamy!
W poniedziałek i we wtorek o godz. 12.45 odbywają się  zajęcia koła bibliotecznego. Obecnie wykonujemy zakładki do przeczytanych książek.Zegar
Filmoteka SzkolnaSerwis Miejski Gorzów Wlkp. www.gorzow.pl

Lokalny portal informacyjny

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny www.womgorz.edu.pl

Kuratorium Oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej www.men.gov.pl/

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu www.oke.poznan.pl

Centralna Komisja Egzaminacyjna www.cke.edu.pl

Portal oświata www.oswiata.org.pl

Głos nauczycielski www.glos.pl