header image
N
Aktualności
e-dziennik
NABÓR 2019
Kalendarz roku szkolnego
Sport
Filmoteka Szkolna
KOŁO FILMOWE
Biblioteka - aktualności
Jubileusz 50-lecia
Jubileusz 45-lecia
Projekty unijne
Historia szkoły
Patron szkoły
Misja i wizja szkoły
Dyrekcja
Pedagog / Psycholog
Grono pedagogiczne
Rzecznik Praw Ucznia
Świetlica
Sekretariat
Dokumenty szkoły
Osiągnięcia uczniów
Telewizja Szkolna
u
Dzwonki
Po lekcjach
Ciekawe linki
Plan lekcji
Konkursy
r
Zebrania
Egzamin ósmoklasisty
Obiady w szkole
K
Adres:
ul. Warszawska 19
66-400 Gorzów Wlkp.

Telefon:

0957320347

Emai:
17gorz@gmail.com
Archiwum biblioteczne 2015/16 Drukuj

Przerwa na czytanie
12 maja 2016 roku uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną: „Przerwa na czytanie”. Mieliśmy pobić rekord w ilości osób czytających na szkolnej przerwie. W ten sposób chcieliśmy pokazać dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcić do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Akcję rozpoczęła pani dyrektor Krystyna Kołodziej. Każdy uczeń mógł na głos przeczytać jedno zdanie. Po klepnięciu w ramię  kolejnego uczestnika siadał i dalej czytał po cichu. W przerwie na czytaniu wzięło udział .dzieci i zajęło  to 40 minut.
Projekt czytelniczy „Makiety książek”.
Od stycznia do marca 2016 roku kółko biblioteczne brało udział w projekcie czytelniczym. Dzieci przeczytały książki zakupione w projekcie „Książki naszych marzeń” i przygotowały makiety. Zilustrowały wybrane fragmenty książek, zapoznały się z informacjami o autorze w Internecie oraz napisały własne recenzje. Swoje prace zaprezentowali w klasach 1-3.

Turniej czytelniczy dla klas III
Po raz pierwszy odbył się turniej czytelniczy dla klas 3 „Czytanie jest super”. Klasy trzecie wytypowały czteroosobowe drużyny, które musiały przypomnieć sobie  wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zapoznać się z nowościami kupionymi do biblioteki. Uczniowie  rozwiązywali test, zagadki, rebusy, puzzle i przepięknie recytowali wiersze. Klasy bardzo solidnie przygotowały się do konkursu, i nawet dogrywka nie wyłoniła zwycięzców.
Taką samą ilość punktów uzyskała klas IIIb i IIIc – 39pkt., klasa IIIa – 38pkt.
Dlatego jury przyznało dwa pierwsze miejsca i jedno drugie.
Gratulujemy!!!!
Składy drużyn:
III a – Julia Pisarek, Karolina Pogonowska, Marta Ukleja, Nikola Zgórniak;
IIIb – Amelia Wojciechowska, Hanna Zwolińska, Aleksander Mazurek, Kuba Pogonowski:
IIIc – Amelia Piech, Amelia Siuda, Ala Szmyt, Dawid Kołodziej.


Pasowanie na czytelnika
8 kwietnia.2016 r. odbyło się przedstawienie, na którym dzieci z pierwszych klas zostały czytelnikami biblioteki szkolnej. W tym roku później, ponieważ pierwszoklasiści musiały poznać literki i zacząć samodzielnie czytać. W pasowaniu wzięły udział: Lena Kwiatkowska (Va), Małgorzata Matuszak (VIb), Kasia Kwiatkowska (VI b), Weronika Kwiatkowska (VIb), Kinga Żuk (VIb).  Przedstawienie rozpoczęła zagadkami Czarodziejka Weronika, ich prawidłowe rozwiązanie otworzyło uczniom drzwi do biblioteki, gdzie odbywała się dalsza część przedstawienia z udziałem Czerwonego Kapturka, Wróżki, Kota w Butach oraz Królowej Książki. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki szkolnej i z zasadami dotyczącymi właściwego obchodzenia się z książkami. W trakcie spotkania przedstawiono nowości czytelnicze. Na koniec wszystkie dzieci mogły wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę!!!
Na pamiątkę spotkania  otrzymały zakładki do książek oraz kolorowanki.Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej
W miesiącu marcu i kwietniu 2016 roku wszystkie klasy pierwsze i drugie uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Biblioteki. Pedagogicznej.
Klasy zapoznały się z „Życiem książki”, od jej napisania, aż do wydania a następnie przeczytania przez czytelnika. W tym celu dzieci wysłuchały prelekcji pani M. Wojczyszyn, obejrzały różnorodne bajki, zapoznały się budową książki oraz spróbowały być autorami własnych książeczek.

Warto przeczytać!!!
W ramach projektu MEN „Książki naszych marzeń” została zakupiona  seria „Czytam sobie”. Są to książki o barwnych ilustracjach, z dużymi literami oraz zdaniami bez zawiłych konstrukcji. Seria podzielona jest na trzy poziomy dostosowane dla dzieci z klas 1 – 3.
W lutym, w bibliotece przeprowadzono lekcje  dla klas 2 i 3 na podstawie książki „Maja na tropie jaja” Rafała Witka, z cyklu: Podróżnicy na tropie odkryć. Dzieci czytały fragmenty opowiadania, udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące podróży oraz zastanawiały się, co zabiorą, jadąc w góry na narty.


Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej
W lutym klasy trzecie brały udział w zajęciach opartych na grze Story Cubes prowadzonym przez E. Paternowska. Po zapoznaniu się z regułami gry uczniowie za pomocą wylosowanych kości stworzyli własne opowieści i opatrzyli je rysunkami. Dzieci  chętnie i zaangażowaniem brały udział w zajęciach, rozwijały swoją wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność budowania fabularnych historii.

Projekt czytelniczy „Koszmarny Karolek kontra P.Rosiak”
Od września do listopada 2015 roku kółko biblioteczne brało udział w projekcie czytelniczym pod tytułem: „Koszmarny Karolek kontra P.Rosiak”. W tym celu uczestnicy musieli przeczytać i opracować książki Barbary Catchpole P.Rosiak i Francescy Simon Koszmarny Karolek. Przygotowali wystawę prac plastycznych, opracowali zadania dla dzieci z klas drugich i trzecich. Uczestnicy wybrali interesujący fragment z książki, do którego ułożyli pytania, hasła do krzyżówki oraz narysowali Karolka i Piotra. Obie grupy musiały przeczytać dzieciom wybrane przez siebie fragmenty oraz przedstawić zadania konkursowe. Pod koniec lekcji uczniowie zagłosowali, która książka bardziej im się podoba. Wygrał P. Rosiak wynikiem 68 do 65 głosów.Zajęcia  w Bibliotece Pedagogicznej

19 i 21 października 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie odbyły się  zajęcia zorganizowane dla uczniów klas Ic i  Ia. Dzieci  z klasy I c poznały książkę „Wyprawa na Biegun” a następnie wyobrażały sobie, jak wygląda biegun i próbowały go rysować, malować, wyklejać. Dzieci  z klasy I a dowiedziały się, jak  należy segregować śmieci oraz przeczytały książkę „Marta i ufoludek”. Na koniec zajęć dzieci wykonały ufoludki z materiałów do powtórnego wykorzystania.Zajęcia  w Bibliotece Pedagogicznej

6 października 2015 roku w bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie odbyły się  zajęcia zorganizowane dla uczniów klas IIIb i  IIIc. Dzieci poznały księżyc, loty kosmiczne a punktem wyjścia była książka Apollo 11. Uczniowie wykonali makietę krajobrazu księżycowego. Wszyscy bawili się  świetnie i z zainteresowaniem czytali fragmenty książki Apollo 11.

Lekcje w bibliotece szkolnej


W październiku,  w miesiącu bibliotek szkolnych, przeprowadzono lekcje biblioteczne.  W zajęciach uczestniczyły dzieci klas pierwszych i drugich. Dzieci zostały zapoznane  z regulaminem biblioteki oraz z zasadami obchodzenia się z książkami.
W drugiej części zajęć czytaliśmy bajkę „Kot w butach”, układaliśmy obrazki
 i malowaliśmy kota.  W klasach drugich dzieci dodatkowo samodzielnie czytały i zadawały pytania do określonych obrazków z bajki.
Spotkanie z autorem

05 października 2015 roku w Gorzowie Wlkp. w Bibliotece Wojewódzkiej odbyło się  spotkanie z autorką książek dla dzieci Joanną Olech. W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas czwartych i kółka bibliotecznego. Oto relacja:
„…….. Pani Joanna przez przypadek została autorką. Po studiach, w magazynie, rysowała w dziale mody. Pewnego dnia musiała zastąpić kolegę w pisaniu komiksu. W  ten sposób powstała książka „Dynastia Miziołków”, która wzorowana była na jej rodzinie. Autorka zapoznała dzieci z treścią swoich kolejnych książek. Uczestnicy rozwiązywali rebusy, czytali fragmenty powieści, a na koniec spotkania uzyskali autografy.
Spotkanie z autorem


30 września 2015 roku w Gorzowie Wlkp. w Bibliotece Pedagogicznej przy ulicy Łokietka odbyło się spotkanie z autorką książek Barbarą Kosmowską. W spotkaniu uczestniczyły uczennice  koła bibliotecznego. Oto ich relacja:
„….Pani Barbara jest dowcipną i  otwartą osobą, opowiadała, że inspiracją do pisania książek czerpie z własnego życia. Jak była dzieckiem, chciała zostać strażakiem, pisać zaczęła, gdy mama pani Barbary wysłała do czasopisma wiersz, który się spodobał.
Pierwszą  książkę pt.: „Na przełaj”, napisała w 2000 roku. Jest też autorką następujących książek dla młodzieży i dorosłych: „Buba”, „Złota kotka”, „Pozłacana rybka”, „Dziewczynka w parku”, „Gobelin”, „Ukrainka”….. ‘’.
Przygotowały: Małgorzata Matuszak, Kinga Żuk VIb
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
23.03.2015 r. odbyło się przedstawienie, w którym dzieci z klas pierwszych stały się czytelnikami naszej biblioteki szkolnej. Przedstawienie przygotowały: Kasia Kaszczyńska (V b), Weronika Kwiatkowska (V b), Małgorzata Matuszak (V b), Kinga Żuk (V b) oraz Renatka Khisamutdzinawa (IV a). Dziewczęta pięknie przebrane przedstawiły czarodziejkę, wróżkę, czerwonego kapturka, kota w butach oraz królową książkę. Pierwszoklasiści świetnie bawili się i odpowiadali na pytania ze świata baśni i bajek! Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki szkolnej i z zasadami dotyczącymi właściwego korzystania z książek. Na pamiątkę spotkania pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek.LEKCJA BIBLIOTECZNA
„Wzywał mnie świat – pisarz i podróżnik Arkady Fiedler”

25 marca 2015 roku klasy 2b i 2c uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat życia i twórczości pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera - w marcu minęła 30 rocznica śmierci pisarza. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez bibliotekarza. Zapoznały się z fragmentami książki: „Motyle mojego dzieciństwa” Arkadego Fiedlera i na koniec spotkania uczniowie pięknie pokolorowali motyle.Zegar
Filmoteka SzkolnaSerwis Miejski Gorzów Wlkp. www.gorzow.pl

Lokalny portal informacyjny

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny www.womgorz.edu.pl

Kuratorium Oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej www.men.gov.pl/

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu www.oke.poznan.pl

Centralna Komisja Egzaminacyjna www.cke.edu.pl

Portal oświata www.oswiata.org.pl

Głos nauczycielski www.glos.pl